A MIGRÉN KEZELÉSE
Migrén esetén javasolt csöndes, nyugodt, sötét szobában lepihenni, a legjobb az alvás. Ágynyugalom, hidegvizes borogatás, és a halánték masszírozása is segíthet. Az evés nem javasolt, ugyanakkor a folyadék fogyasztása fontos. Kerülni kell az alkoholt. Rendszeres vagy súlyos migrén esetén fontos a háziorvossal konzultálni a gyógyszeres kezelési lehetőségekről.
Gyógyszeres kezelés
A migrén hatékony kezelése a pontos diagnózison alapul. Elsősorban a legkellemetlenebb, vagy a legzavaróbb tüneteket kell kezelni a megfelelő módon. A kezelés során figyelembe kell venni több olyan kísérőbetegséget is, amelyek a választandó gyógyszeres kezelés minőségét megszabhatják. Ilyenek a szív- és érrendszeri betegségek, pszichiátriai betegség, pl. depresszió, neurológiai betegség (epilepszia), gyomor-bélrendszeri betegség, asztma.
Esettől függően a migrén gyógyszeres kezelése lehet akut vagy preventív kezelés.
Az akut kezelés célja, hogy minél hamarabb, lehetőség szerint két órán belül a fájdalmas rohamot megszüntesse és megelőzze egy esetleges újabb roham kialakulását.
Az akutan alkalmazott gyógyszerek hatékonyságát az is befolyásolja, hogy a fájdalom mely fázisában adják. Minél korábban alkalmazzuk a gyógyszert, annál hatékonyabb lehet.
A preventív terápia célja, hogy a fejfájás rohamok gyakoriságát és súlyosságát is csökkentse, továbbá az előforduló rohamokat könnyebben kezelhetővé tegye. Több mint havi 4-6 roham esetén a preventív kezelést is érdemes megfontolni. A preventív terápia beállítása abban az esetben célszerű, ha a migrénes fájdalom összesítve 72 óránál tovább tart havonta. A kezelés célja a migrénes fájdalom gyakoriságának, időtartamának, a fájdalom erősségének csökkentése, a migrénes beteg életminőségének növelése, javítása.